Warsztaty "Drzewa przy obiektach zabytkowych - problemy zachowania, pielęgnacja, ochrona"




Ocena stanu wiekowych drzew wymaga ogromnej wiedzy przyrodniczej i doświadczenia. Dodatkową trudnością jest właściwe oszacowanie ryzyka, które takie drzewo - piękne, ale czy przypadkiem nie niebezpieczne? - może stwarzać dla znajdujących się obok zabytkowych budowli i przebywających w ich pobliżu ludzi. Na przekór trudnościom, wiedzę i umiejętności w tym zakresie warto zdobyć i stale pogłębiać. Bo czy inaczej zdołamy zachować najpiękniejsze drzewa towarzyszące pałacom, dworom, kościołom, cmentarzom i kaplicom?

W odpowiedzi na potrzeby administratorów obiektów zabytkowych z naszego regionu 12 października 2018 roku w Woli Osowińskiej przeprowadziliśmy bezpłatne warsztaty „Drzewa przy obiektach zabytkowych – problemy zachowania, pielęgnacja, ochrona”. Zorganizowaliśmy je wspólnie z Gminą Borki, Tomaszem Jaworskim z firmy Natura Projekt oraz Arkadiuszem Ostaszem z firmy Mesel Pracownia Konserwacji Obiektów Zabytkowych. W spotkaniu wzięło udział 11 osób, w tym pracownicy urzędów gmin i administratorzy zabytkowych parków z powiatu bialskiego, łukowskiego i radzyńskiego.
Spotkanie miało charakter praktyczny. Słoneczna pogoda pozwoliła na przeprowadzenie zajęć terenowych i zaprezentowanie diagnozy drzewa wykorzystującej tomograf soniczny ARBORSONIC 3D. Zajęcia terenowe przeprowadziliśmy na terenie zabytkowego zespołu pałacowo - parkowego w Woli Osowińskiej. Tutejszy ogród słynie przede wszystkim z najpiękniejszego w powiecie radzyńskim pomnika przyrody, dębu szypułkowego "Dewajtis". A historia tego miejsca to temat na zupełnie inną opowieść.  

Organizatorzy warsztatów
Gmina Borki
Zielony Filtr Architektura Krajobrazu
Natura Projekt Tomasz Jaworski
Mesel Pracownia Konserwacji Obiektów Zabytkowych Arkadiusz Ostasz

Program
Godz. 9.00 – 9.30
Główne problemy dot. pielęgnacji i ochrony drzew na terenach cennych kulturowo
z perspektywy administratora obiektu i wykonawcy programu pielęgnacji
(Elżbieta Ostasz, Zielony Filtr Architektura Krajobrazu)
Godz. 9.30 – 11.00
Drzewa i jego cykle życia (Tomasz Jaworski, Natura Projekt)
Godz. 11.00 – 13.30
Zajęcia w terenie: Ochrona drzew w obiektach zabytkowych i przestrzeni publicznej a kwestie bezpieczeństwa. Główne zagrożenia i ocena ryzyka (Tomasz Jaworski, Natura Projekt)
Godz. 13.30
Podsumowanie i zakończenie warsztatów




Komentarze