W zabytkowym ogrodzie - pasiece

Tak jesienią 2008 roku wyglądała stara aleja grabowa w ogrodzie - pasiece. Na zdjęciu z lewej widać też ponad 200-letnią lipę. Na zdjęciu z prawej - zabytkowy modrzewiowy dwór.
Poza pięknym starodrzewem szczególnie zachwyciły nas "wnętrza" otwarte na otaczający krajobraz. Podłogą w tych wnętrzach są łąki - niektóre z nich pełne błękitnych bodziszków.

Zimą 2009 roku zakończyliśmy prace projektowe dla urokliwego ogrodu położonego u stóp Pagórów Chełmskich. Jego historia sięga co najmniej XVIII wieku. Wówczas znajdowała się tu należąca do miejscowego dworu osada pasieczna oraz rozległy sad. Z tamtego okresu zachowały się ponad 200 - letnie lipy, piękna aleja grabowa oraz drzewa owocowe w starych odmianach. Przestrzeń ogrodu przetrwała na szczęście w kształcie niemal niezmienionym od 150 lat.

Jednym z miejsc, gdzie właściciele ogrodu będą mogli zapomnieć o całym świecie, będzie ten ogród różany. Wszystkie posadzone w nim krzewy należą do róż historycznych lub współczesnych róż angielskich.

Przed dworem odtworzyliśmy gazon z tradycyjnym klombem i zaprojektowaliśmy niewielki parking. Przy ścianie dworu rosną byliny typowe dla wiejskich ogrodów, ganek oplata róża pnąca i pachnące kapryfolium, które rosły tu przed laty.

Projekt, który wykonaliśmy, nie tylko nawiązuje do XIX-wiecznych ogrodów naturalistycznych, lecz również odpowiada na potrzeby nowych właścicieli ogrodu. Zaproponowaliśmy odtworzenie dawnego sadu i układu dróg, a w miejscu nieistniejącego ogrodu warzywnego - niewielką winnicę. Zaprojektowaliśmy niewielki parking oraz nowe miejsca wypoczynkowe. W projekcie znalazło się również miejsce na staw - ogród wodny, ogród różany oraz kobierce z kwitnących wiosną roślin cebulowych i bylin.

Projekt koncepcyjny i projekt nasadzeń: Elżbieta Kowalik, Justyna Kozłowska
Wizualizacje: Piotr Steć/greenviz