Ogród z piecem, ale bez centralnego

Ten stary ceglany mur beznamiętnie mijałam przez dobre kilkadziesiąt lat :) do czasu, kiedy dowiedziałam się, do czego służył. Był ... ogromnym piecem!
Piec w ogrodzie? Ale nie byle jakim! Może dziś tego nie widać, ale w połowie XVIII wieku rokokowy pałac Potockich w Radzyniu na Lubelszczyźnie i otaczający go ogród francuski to był naprawdę czysty szał. Drobiazg w postaci pieca o długości kilkuset metrów nie był więc już fanaberią. W części ogrodu, którą osłaniał, uprawiano głównie warzywa, inwestycja była więc ekonomicznie uzasadniona. Wylot przewodu kominowego widoczny jest do dziś. Mur znajduje się bardzo blisko oranżerii i zastanawiam się, czy piec nie mógł ogrzewać także jej wnętrza?Dziś zieleń wokół pałacu nazywana jest parkiem, choć całość robi wrażenie raczej efektów spontanicznej akcji "ku chwale socjalistycznej ojczyzny" sprzed 50-60 lat. Z oryginalnej barokowej kompozycji ostały się główne aleje i centralny kanał. Nierówności terenu wskazują zapewne na dawne tarasy i schody prowadzące z jednej części ogrodu do drugiej. Ozdobą, choć nieco spatynowaną, jest oranżeria. A jeśli gdzieś przeczytacie o radzyńskim ogrodzie, że nazywano go "Wersalem Północy", możecie wierzyć albo nie - pałac i ogród były prześwietne, ale ten komplement należy się raczej pałacowi Branickich w Białymstoku ...
Mieszkańcom Radzynia nie przeszkadza to, że park jest zdziczały i w niczym nie przypomina Wersalu. I tak jest to ich ulubione miejsce. Szkoda więc, że zarządzający zabytkowym zespołem - czyli władze Radzynia i powiatu radzyńskiego - najchętniej widzieliby pałac i park w rękach prywatnych. Ale to już zupełnie inna historia. Bo w ogrodzie jest piec, ale nie ma centralnego. Myślenia.


O radzyńskim parku wypada napisać o wiele więcej, bo to temat bez dna. Teraz zapraszam na wirtualną wycieczkę w czasie, czyli do obejrzenia dawnych zdjęć pałacu i oranżerii ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Komentarze