Prawie wiosna - już są "Kolorowe Zagrody"Gdy ktoś długo nie pisze na blogu, można przypuszczać, że pisze gdzie indziej. Tak też było ze mną tej (ciągle aktualnej, brrr) zimy. I nareszcie jest! - książeczka "Kolorowe Zagrody", do której teksty napisałam wspólnie z Gosią Kowalską ze Stowarzyszenia Wiejskiego "Zielona Przestrzeń". Zupełnie, jakby rozbłysło słońce i powiał ciepły wiatr z południa - choć w tym przypadku chodzi raczej o północ. Bo Stowarzyszenie działa w Białym Borze i w okolicy, czyli na Pomorzu Zachodnim. Moja rola polegała więc przede wszystkim na dostarczeniu ogrodowego konserwatyzmu rodem ze Wschodu :) Jak zawsze, gdy chodzi o dobro wiejskich ogrodów - nie dałam się długo prosić.

Tak o publikacji pisze jej Wydawca:

"Kolorowe Zagrody"

Stowarzyszenie Wiejskie „Zielona Przestrzeń” zaprasza do zapoznania się z publikacją „Kolorowe Zagrody”. Jej celem jest zainspirowanie mieszkanek i mieszkańców wsi do zakładania, bądź zachowania istniejących tradycyjnych wiejskich ogródków kwiatowych.

Tradycyjne ogródki kwiatowe, jeszcze do niedawna były nieodłącznym elementem wiejskiego pejzażu. Podobnie jak regionalne kuchnie, stroje, tańce i obyczaje wpisują się w zasoby dziedzictwa kulturowego wsi. W czasach, gdy wiejski krajobraz ubożeje, zadrzewienia śródpolne, miedze i oczka wodne są niszczone, a w uprawie stosuje się coraz więcej środków chemicznych, wiejski ogródek kwiatowy może stać się prawdziwą oazą bioróżnorodności i ulubionym miejscem sąsiedzkich pogawędek.

Książka „Kolorowe Zagrody” to m.in. zbiór informacji na temat:
 • historii tradycyjnych wiejskich ogródków kwiatowych
 • zasad projektowania i budowy ogrodu wiejskiego
 • gatunków i odmian roślin ozdobnych i zielarskich charakterystycznych dla tradycyjnych wiejskich ogródków
 • naturalnych metod pielęgnacji gleby i roślin
 • zachowania wiejskiej bioróżnorodności
Mamy nadzieję, że książka „Kolorowe Zagrody” stanie się jednym z „narzędzi” w odtwarzaniu tradycyjnych wiejskich ogródków kwiatowych.

Publikacja w formacie pdf (3,5 MB): 

Wersję drukowaną można zamówić pisząc na adres: info@zielona.org

Publikacja powstała w ramach projektu „Kolorowe Zagrody – biblioteczka tradycyjnych ogrodników” przy wsparciu finansowym udzielonym przez Global Greengrants Fund oraz Global Fund for Women.

Patronat medialny: miesięcznik Twój ogrodnik oraz miesięcznik Wieś Kujawsko – Pomorska.

Zajrzyjcie też koniecznie na stronę Stowarzyszenia Wiejskiego "Zielona Przestrzeń", może zainspirują Was działania Gosi i jej przyjaciół, a może kiedyś do nich dołączycie - ZIELONA.ORG .


Komentarze

 1. Świetna inicjatywa! Nie widziałam podobnej książki. Gratulacje i wielkie dziękuję, bo całe społeczeństwo nasze chyba dziękować powinno;) Oj byłoby pięknie gdyby takie ogródki powróciły. Szkoda, że tyle szpetnych budynków na wsiach, ale ogródek zawsze pomoże:)

  OdpowiedzUsuń
 2. :) Przekażę podziękowania Gosi Kowalskiej z Zielonej Przestrzeni, bo to ona była pomysłodawcą wydania tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. dzięki za taką świetną publikację!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz