Książki dla ogrodników - miłośników przyrody


Dwa doskonałe poradniki dla tych, którzy w swoich ogrodach chcą współpracować z przyrodą, wydał tej wiosny Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych.

 Autorką obu tych kolorowych i pełnych praktycznych porad wydawnictw jest Justyna Rymon Lipińska. Autorka zawodowo zajmuje się ochroną przyrody i edukacją przyrodniczą w Zaborskim Parku Krajobrazowym, a szlify ogrodnicze zdobywa we własnym ogrodzie (jak możecie się domyśleć - pełnym ptaków, żab i owadów, różnobarwnym i pełnym zapachów).Wszystkie fotografie pochodzą z książek, wszystkie są autorstwa Justyny Rymon Lipińskiej

Pierwsza z książek nosi tytuł "Tradycyjne ogrody przyjazne naturze i krajobrazom". Znajdziecie w niej między innymi informacje o rodzimych gatunkach roślin, przepisy na zatrzymanie w ogrodzie pożytecznych zwierząt (majsterkowiczów zachwycą z pewnością projekty "domków" dla zapylaczy, jeży i nie tylko). Mnie wciągnęło niezmiernie przydatne kalendarium prac w ogrodzie naturalnym. Kto dotąd nie ma pewności, w jaki sposób i kiedy dokładnie dopieszczać jeże, powinien sięgnąć czym prędzej.
Druga z książek jest wzbogaconą i uzupełnioną wersją broszury o gatunkach inwazyjnych. o której pisałam tutaj. Odważ się i "Zamień nawłocie na malwy przy płocie", a rodzima przyroda uniknie uciążliwej konkurencji. Książka przyda się na pewno zawodowym ogrodnikom i tym projektantom ogrodów, którzy chcieliby mieć więcej wiedzy o swoim wpływie na środowisko.
Komentarze

 1. Świetne, po prostu świetne materiały, ważne i o poważnych sprawach mówiące !!!
  Poleciłam na Facebooku i polecę na blogu.
  W mojej szkółce są zwierzęta i robię co tylko w mojej mocy, żeby były. Są motyle, błonkoskrzydłe, jaszczurki, pająki itd. Niestety płazy giną i to stwierdzam z prawdziwym smutkiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkółka pełna bylin i na dodatek zwierząt? - na pewno odwiedzimy! :)

   Usuń
 2. Ciekawa i unikalna publikacja, gdzie ją można kupić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obie publikacje, o ile wiem, można dostać za darmo od Wydawcy - dyrekcji Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych z siedzibą w Słupsku, kontakt: http://pomorskieparki.pl/

   Usuń

Prześlij komentarz